Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konečně bodový zisk

10. 1. 2011

V neděli 9. ledna se naše "Áčko" utkalo s družstvem Bedřichova. Do tohoto zápasu jsme ve skupině D druhé ligy nezískali žádné body a Bedřichov jsme nutně potřebovali porazit. Ani Bedřichov ve druhé lize nemá udržení zrovna jisté a tak obě družstva nastoupila v základní osmičce.

 

Zápas pro nás ale začal katastrofálně. Já jsem na první šachovnici krátce po zahájení nabídl remízu Davidu Brychtovi (2186), protože se mi hrálo špatně a zdálo se mi, že nic na šachovnici nevidím. Ani jsem nečekal, že by soupeř nabídku přijal a spíš jsem doufal, že bych ho mohl nabídkou remízy trošku rozhodit. Těsně po nabídce remízy ale na čtvrté šachovnici v sedmi tazích prohrál Karel Škeřík s Martinem Škodou a můj soupeř se usmál a podal mi ruku na znamení remízy. Už po první hodině hry tak tečeme 0,5:1,5.

 

Pro zajímavost Karlovu partii uvádím celou.

Škoda Martin (2034) vs. Škeřík Karel (2053)

1. e4 c6

2. Jc3 d5

3. Jf3 dxe4

4. Jxe4 Jf6

5. De2 Sf5

6. d3 Jbd7??

7. Jd6 mat

 

Později za mnou přišel Petr Tázlar, že mu soupeř, Tomáš Mouryc (2000) nabízí remízu. V partii se hrála Skandinávská obrana a Petr ze zahájení vytěžil celkem slušnou výhodu. Později ale nezahrál příliš dobře a černý vyrovnal. A ještě později partie přešla do naprosto vyrovnané střelcové koncovky a remíza byla nakonec podepsána. Jen jestli se na partii nepodepsala ona nešťastná událost na začátku zápasu a do Petrovi mysli nevstoupila myšlenka "Když za nepříznivého stavu může dát remis kapitán, tak proč ne já?".  Stav je 1:2.

 

Brzy taky dohrál Martin Zeman. Rozehrál svoji obvyklou Francouzskou obranu a ani tady to nedopadlo příliš přesvědčivě. Jestli by to nechtělo rozšířit repertoár? Soupeř Miroslav Jurek (2151) Martinovi v devatenáctém tahu nabídl remízu. Protože jsme se s Martinem shodli, že stojí dost špatně a na výhru může hrát leda bílý, remízu jsem posvětil. 1,5:2,5

 

Následně za mnou přišel Jirka Doseděl, nabídka remízy sice nebyla pronesena, dvakrát se ovšem zopakovala pozice a Jirka nestál dobře. Nebyl jsem příliš ochotný vzít další remis, ale nekonec nebylo co řešit, protože Jirkův soupeř, Štěpán Seidl,  očividně po remíze příliš netoužil a v opakování tahů nepokračoval. Jirka se dostával pod čím dál větší tlak. Štěpán Seidl nakonec i něco obětoval a partii elegantně zakončil. Přestože jde o úspěch soupeře, nedovolil bych si takový hezký útok neuveřejnit:

 

Doseděl Jiří (2124) vs. Seidl Štěpán (2088)

 

pos1.jpg

Černý investoval kvalitu a na bílého krále povážlivě fouká. Jak ale partii zakončit? Pravděpodobně by stačilo jednoduše sebrat dámou na h4 a pak zapojit zbývající věž do útoku přes f6 na h6, ale úplně jasné to není. Partie byla zakončena mnohem elegantněji. 24...Jb3!, 25. Jxb3 odlákává jezdce. 25...f3! a místo dobrání jezdce zpátky přichází další úder. 26. Dd2 Dxh4, 27. Dg5 Dxh3+, 28. Kg1 a nyní 28.Sg4! překrývá obranu pole g2 a matu nelze zabránit. 0:1 a celkový stav 1,5:3,5. Teď už jsem si říkal, že bychom opravdu, alespoň pozvolna, pozvolna mohli začít hrát.

 

 

A taky jsme začali! Velký dojem na mě udělala partie Martina Daniela. Martin svého soupeře od začátku do konce přehrál a partie je tak říkajíc z jednoho kusu. Proto je ale pro mě taky velmi těžké vytáhnout z ní nějaký významný moment. Martin hrál bílými 1. d4 a soupeř Antonín Seidl reagoval Budapešťským gambitem. Rozhodně doporučuji celou partii k přehrání!

 

Daniel Martin (2058) vs. Seidl Antonín (1983)

 

pos2.jpg

Černý už stojí špatně a vypadá to, že někdy v těchto tazích pozice černého pukla. Martin zahrál 1. e5! 0-0-0. Na braní pěšce by přišlo Dd5 a Dxb7 s naprostým rozkladem. Po dlouhé rošádě předvedl bílý hezký manévr. 2. exd6! Dxd6, černý nesmí sebrat pěšcem pro Ve1 a černá dáma, i když v tomto tahu ještě napadena není, nemá kam utéct. 3. Df2! a vše se černému rozpadá. 1:0. Celkový stav 2,5:3,5 a ještě se hraje na dvou šachovnicích.

 

 

Na osmé šachovnici předváděl své umění Jakub Šafařík. Partie byla ostrá, neobešla se bez chyb a po celou dobu nebylo jasné kdo že to vlastně stojí líp. Nakonec ale Jakub přinutil soupeře odevzdat figuru za krytého postouplého pěšce. To, jak hezky figuru uplatnil rozhodně stojí za ukázku.

 

Zemek Petr (1967) vs. Šafařík Jakub (1967)

 

pos3.jpg

Bílý má dva pěšce za figuru a zde už stojí dost špatně. Přesto je ale potřeba dávat v závěrečné fázi partie pozor! Jakub zahrál vynikající 49....Vf3!, aby dostal bílou věž z f-sloupce. 50. Vb2 Kf5! - černý nehledě na nepočetný materiál utahuje matovou síť. 51. Vb5 - jak jinak krýt hrozbu Jg6+ a Vg6 mat? 51...Va3! věž nejde ani tak po pěšci a2, jako spíš ubírá ústupové pole věži bílé (viz následující diagram).

 

 

pos4.jpg

Když ovšem černý zahrál Va3, bylo třeba počítat se všemi možnostmi. Proč nemůže bílý nyní zahrát průlom 52. g6 a prosadit si dámu, nebo získat jezdce který je ve vazbě? Protože by přišlo 52....fxg6 a na případné 53. f7 pěšec, který na g6 dobíral utahuje matovou síť - 53....g5+. Hrálo se 52. h3 - bílý nemá rozumné tahy 52....a6, 53. Vc5. Šlo hrát 53. Vd5, což by trápení prodloužilo pouze o pár tahů. 54. Kf4 a bílý se vzdal, protože nemůže uspokojivým způsobem pokrýt hrozbu Jg6 s matem. 3,5:3,5

 

 

Poslední dohrává Lucka Bartošová. Po většinu partie se spíš bránila a pak přešla do věžovky s oboustrannými šancemi. Věžovku sehrála opravdu dobře a na konci, když už všichni viděli, že remíza musí být nevyhnutelná se pokusila situaci ještě trochu zkomplikovat a obětovala pěšce za vytvoření vlastního volňáska, ani to však nepomohlo a oba soupeři sehráli partii přesně až do konce. 4:4

 

Jiskra Litomysl   Sokol Bedrichov
Pekar Vaclav 2114 ½ - ½ 2186 Brychta David
Zeman Martin 2124 ½ - ½ 2151 Jurek Miroslav
Dosedel Jiri 2124 0 - 1 2088 Seidl Stepan
Skerik Karel 2053 0 - 1 2034 Skoda Martin
Daniel Martin 2058 1 - 0 1983 Seidl Antonin
Bartosova Lucie 1961 ½ - ½ 2077 Vincze Roman
Tazlar Petr 1996 ½ - ½ 2000 Mouryc Tomas
Safarik Jakub 1967 1 - 0 1967 Zemek Petr
  4 : 4  

 

Vítězství se tedy opět nezdařilo, ale alespoň máme první bodový zisk a odpoutali jsme se od posledního místa tabulky. V příštím kole hrajeme opět doma s poslední Třebíčí "B". Na AKYS Pardubice a Sokol Zaječice ztrácíme pouze dva body a i Sokol Bedřichov s pěti body by se ještě dal dohnat. Jestli se nám ale nepodaří zvítězit ani v příštím kole, naše situace bude kritická.

 

 

Václav Pekař

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

remíza

Vašek, 14. 1. 2011 21:04

No máš pravdu a vím, že jsem nestál špatně. U partie jsem měl ale hrozný pocit, že je to spíš náhoda, že jsem vůbec přežil zahájení. Neviděl jsem skoro žádné tahy soupeře a při propočtu jsou dlouho počítal naprosto nesmyslné varianty. Opravdu si nejsem jistý, jestli by nám v tu chvíli prospělo, kdybych hrál dál.

Škoda Škody

Jiří Šváb, 14. 1. 2011 20:35

Pár povrchních glos založených na přímém pozorování a letmém přehrání partií:
1. skvělý Dandy
2. předčasná remíza Vaška - v tak důležitém zápasu by se pozice se sice asi jen nepatrnou výhodou, ale přesto s šancemi na komplikovaný boj a tím i s šancemi na výhru, neměla dávat za remízu hned na začátku zápasu (tím méně kapitánem družstva) .... fuj to bylo souvětí
3. a to, co hodnotím nejvýš nakonec: Lucka předvedla nám všem chlapům, jak má vypadat boj o vítězství. Místo 52. ... Ve4 mohla tahat králem a být spokojená s remízou proti ELOvě silnějšímu soupeři, ale remíza v té chvíli nestačila na celkové vítězství družstva. Díky Lucko!

Chválit Petra a Jakuba nebudu, protože dobré zboží se chválí samo.