Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínky z pravěku litomyšlského šachu

24. 2. 2012

Koncem 50.let hrací místností byla klubovna v hotelu Zlatá hvězda, nacházela se vedle kuchyně s okny do dvora. Šéfovou hotelu byla paní Zyková, aktivní šachistka našeho oddílu, tenkrát povinností družstva v soutěži byla žena na poslední šachovnici. Šachové soupravy byly k dispozici v restauraci, číšníci do klubovny donášeli alkoholické i nealkonápoje. Žáci v té době docházeli do kroužku vedeného panem Vikem (pošt. úředník, šachový teoretik, koresp.šachista, hrával pevně na 1. prkně). Kroužek se scházel v dnešním Lidovém domě, v 2. patře na úrovni balkonů, budova patřila Pionýrskému domu, dnes DDM. Žákovské soutěže jsme tenkrát nehráli, ale ti výkonnější hráli odd. přebor B skupinu. Později se šachový oddíl odstěhoval do sokolovny, šachový svaz tlačil na oddíly, aby kvůli mládeži nehráli v restauracích, což se týkalo většiny družstev. V sokolovně se hrálo v malé klubovně v 1. patře, normálně tam uprostřed stál pingpongový stůl, který se musel odklidit, před hraním vyzvednout klíč v bytě u sokolníka a zatopit v kamnech (většinou prvním býval pan Josef Dlouhý). Do sokolovny přestali docházet někteří starší hráči, protože si tam nemohli dopřát pivo ani svařené víno, jak byli z Hvězdy navyklí. Řekl bych, že účast hráčů byla vyšší než dnes,dodnes si pamatuji jména 15 tehdejších hráčů, a to nepočítám J. Motáčka, který zde ještě nepůsobil, ani sebe a mé vrstevníky. Navíc všichni byli během týdne v Litomyšli a byli asi hravější. Nejstarší partii, kterou si pamatuji byla 8. 3. 1964 v Dlohé Třebové, osob.autem jsme jeli do Č. Třebové, pak pěšky, vyhráli jsme 5,5 - 2,5, já jsem vyhrál s Fanglem, hrálo se v lokálu hospody, u jednoho stolu šach, u druhého mariáš. Pro zajímavost ještě další utkání u nichž znám data - 1965 (10. 1. Svitavy - v Lidovém divadle, 31. 1. Žamberk - hotel Rubín, 21. 2. Ústí n/Orl, 21. 3. M. Třebová - hotel Slávie. V roce 1978 zahájena výstavba nové víceúčelové haly TJ - předána 21. 3. 1981. Díky H.Motáčkovi, se součástí stala šachová klubovna, v níž dodnes hrajeme. I když jsme mnohdy na ni žehrali, ale získali jsme samostatný prostor,kde nemusíme na rozdíl od jiných klubů platit drahý pronájem nebo se řídit otevíracími hodinami různých restaurač. zařízení. Šachy se hrály v Litomyšli příležitostně i jinde: simultánka mistra Aljechina - na Hluchandě/býv.restaurace pod sokolovnou
ME juniorek do 20 let - 9.-20.5.1994 Dalibor
Šachové Vánoce - zámek,internát PgŠ
mezinár.šachový turnaj do 16 let - Dalibor
mezinárod.turnaj Lilie l994 - Zámecká restaurace
turnaje v bleskovém šachu - hotel Hvězda (bývalá kavárna)
Biskupské věže - internát PgŠ
utkání s Holanďany se odehrála - v Zámec. restauraci, v Daliboru, na Veselce, v Tržku, v chatách na Poříčí
žákovský kroužek vedli na I.ZŠ Jonáš, Valenta; II.ZŠ Jirsa; III.ZŠ Jonáš; gymnázium Waisser; SZTŠ Šváb, šachový kroužek při DDM vedl Motáček, Jonáš, možná i další
v galerii U Rytířů se uskutečnila výstava šachových fotografií.

 

Petr Jonáš

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

Štetka Václav senior, 13. 3. 2012 23:36

Ani se jeden nenaděje a je z něj pamětník. Jen dobře je když to, nač vzpomíná, umí také napsat a napsané dát vědět dál. Těším se na další kapitoly, navrhuji je rozdělit případně do samostatných celků které by se netýkaly jen jednotlivých období šachu v Litomyšli ale také kupříkladu tematických celků a bližších, nejen šachových údajů o těch šachistech, kteří se přesvědčivěji zapsali do povědomí jak našeho oddílu, tak města a jeho okolí. Nejen já, ale věřím i další Ti v tom, Petře, rádi pomůžeme. V.Š.