Jdi na obsah Jdi na menu

5. ročník Biskupské věže Litomyšle 2015

27. 5. 2015

Šachový oddíl TJ Jiskra Litomyšl uspořádal dne 9.5.2015 v reprezentativních prostorách hotelu  Hvězda už 5.ročník šachového turnaje „ BISKUPSKÉ VĚŽE LITOMYŠLE „  v rapidu , tedy ve zkráceném hracím tempu 15 min + 5 sekund na tah pro každého soupeře podle pravidel FIDE. Turnaj byl zároveň Krajským přeborem Pardubického kraje v rapidu , kde první tři vítězové postupují do přeboru republiky a odtud na Mistrovství Evropy v rapidu 2015. S přípravou této velké akce jsme začali v lednu tohoto roku. Velkým problémem bylo zajištění dostatečně velké hrací místnosti (sálu) se zázemím. První čtyři ročníky jsme akci pořádali v prostorách sálu Domova mládeže při VŠO a SPGŠ. Zde nebylo místo, protože se škola o víkendech zaměřuje především na finančně výnosné akce , typu školení , což je pochopitelné. V nelehké situaci nám vyšli vstříc manželé Šnajdrovi, majitelé hotelu Hvězda, kteří nám umožnili uspořádat  turnaj ve velkém sále, který splňuje všechny požadavky pro podobné klání. Další problém, který jsme s kolegy z šachového klubu řešili, byli sponzoři. Každý, kdo zajišťuje podobné sportovní akce ví, že v dnešní době není jednoduché oslovit sponzory. Velmi mě potěšilo, že do shánění peněz a cen na naši akci se zapojila většina členů našeho oddílu a v polovině dubna jsem mohl konstatovat, že je turnaj kompletně zajištěný. Velký díl práce zde odvedl náš kamarád, mistr republiky v seniorech, Ladislav Zeman, který zajistil v Poličce sponzorské dary od 5 firem. Vlastní turnaj oficiálně zahájil starosta města Radomil Kašpar, který všechny přivítal v našem půvabném městě a konstatoval, že je neskutečné, že kolem sebe vidí hráče všech věkových kategorií od 10 letých dětí po seniory ve věku 80 let. To je na šachu podmanivé, můžete hrát v každém věku a prožívat to potěšení z nastražených léček, nečekaných výpadů a obratů a opájet se radosti z vítězství. Vlastní turnaj probíhal v absolutním klidu a pohodě, o přestávkách se diskutovalo mezi přáteli z jiných měst, milovníci piva si mohli dát  vynikající mok místní provenience, Poličku. Trvale bylo připraveno i občerstvení, zkrátka pohoda.  Do čela turnaje so dostalo asi 10 nejsilnějších hráčů, většinou mistrů FIDE a kandidátů mistra a rozhodovalo se v posledním kole. Zde svedl boj o první místo teprve 17 letý Jakub Půlpán z POLABIN ( FM) s naší jedničkou, Václavem Pekařem ( KM). Kdyby Vašek vyhrál, skončil by na 1. místě , nejhůře na 2. místě.. Prohra ho odsunula až na 8. místo. Talentovaný Jakub Vaška přesvědčivě porazil a s 8 ( 9) body skončil suverénně první. Jde o velký talent, o kterém jistě brzy uslyšíme. Druhé místo obsadil se 7,5 body Martin Červený( FM) z POLABIN a na třetím místě skončil se 6,5 body Marian Sabol( FM) z Vysokého Mýta. Stejné pořadí bylo tady i v KP PK. Z našich hráčů dosáhla vynikajícího výsledku Lucie Bartošová, která skončila s 6 body na 9. místě. Chtěl bych poděkovat srdečně sponzorům z Litomyšle, Poličky a Prahy, že umožnili důstojné uspořádání této pěkné sportovní akce v našem městě. Jedná se o firmy :  LITEX  ( Litomyšl), TαT Trade  (Praha), FANS (Praha), MACH ( Litomyšl ), KERALIT ( Litomyšl) , VINOTÉKA CENEK ( Litomyšl), VINOTÉKA PÚLKRÁBEK ( Litomyšl), VINOTÉKA TAŠNER ( Litomyšl) , Václav Štětka ( Litomyšl) , STAVEBNINY PRIMA ( Polička), BÁČA ( Polička), STREFA ( Polička), ORFAST ( Polička ), p.Toušek ( Polička), pan Kozáček ( Polička ), IVECO  ( V. Mýto ). Obrovský dík patří majitelům hotelu Hvězda a veškerému personálu za absolutně perfektní služby, výborné jídlo a pití, ochotu a profesionalitu. V závěru bych chtěl vzpomenout na našeho kamaráda a šachistu Honzu Motáčka, se kterým jsme tuto akci společně vymysleli a který se na nás určitě díval ze šachového nebe a říkal : „Kluci, je to fakt dobrý .“

Jaromír Odstrčil, předseda šachového oddílu TJ Jiskra Litomyšl

Starosta Litomyšle Radomil Kašpar (vpravo) a ředitel turnaje Ing. Jaromír Odstrčil (vlevo) v přátelské a uvolněné atmosféře zahajují 5. ročník šachového turnaje "BISKUPSKÉ VĚŽE LITOMYŠLE" (fotograf : Jan Odstrčil)

Na stupních vítězů skončili tři nejlepší : 1. místo Jakub Půlpán z POLABIN Pardubice (uprostřed), 2. místo Martin Červený z POLABIN Pardubice (vpravo), 3. místo Marian Sabol, Vysoké Máto (vlevo) (fotograf : Jan Odstrčil)